PROJELERİMİZ

Sicpa Türkiye’nin tüm projeleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

SICPA tarafından geliştirilmiş ve tasarlanmış güvenlik teknolojileri, özel güvenlikli mürekkep uygulamaları, donanım ve yazılımları birleştiren Ürün İzleme ve Takip sistemi kullanılmakta, Sistem Tedarik ve Montajı, Sistem Yönetimi ve İşletilmesi, Teknik Servis ve Garanti Hizmetleri’nin tümü bir bütün olarak sağlanmaktadır.

Sahte ürünlerin artması ile birlikte marka aşınımına karşı marka sahiplerinin korunma ihtiyaçları da hızla artmaktadır. SICPA, Ürün ve Marka koruma sistemleri ile marka sahiplerinin yatırımlarının korunması amacıyla sahteciliğe karşı entegre çözümler sunmaktadır.

Son yıllarda en büyük sorunlardan biri haline gelen kayıt dışı ve sahte ürünler nedeniyle, vergi gelirlerinin korunması amacıyla tedarik zincirlerini ve ürünleri izleyen ve denetleyen güvenilir ve entegre Ürün İzleme ve Takip Sistemleri çözümleri sunulmaktadır.


TurkTrace®

2007 yılında Gelir İdaresi Başkanlığı ile firmamız arasında hizmet sözleşmesi imzalanmıştır. Bu tarihten itibaren 1. ve 2. dönemlerinde 2020 yılına kadar çalışan Bandrollü Ürün İzleme ve Takip Sisteminin kurulumu, işletimi, bandrol üretimi ve teknik servis hizmetleri tarafımızca yapılmıştır.

Bandrollü Ürün İzleme ve Takip Sistemi;
Yerli, İthal ve İhraç Tütün Mamülleri ile Makaron, Bira dahil Alkollü İçecekleri kapsamaktadır.

Yıllık ortalama 8 milyar ürün kayıt altına alınmıştır.


Müze ve Örenyerlerinde, Bilet ve Bilet Ürünlerinin; Tasarımı, Geliştirilmesi ve Satış Kanallarının Yönetimi

T.C. Kültür ve Turzim Bakanlığı, Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü ile 19.03.2018 tarihinde "Müze ve Örenyerlerinde, Bilet ve Bilet Ürünlerinin; Tasarımı, Geliştirilmesi ve Satış Kanallarının Yönetimine İlişkin Kira Sözleşmesi" imzalanmıştır. Sözleşme 31.12.2026 tarihinde sona erecektir.

Bu süre boyunca 31.05.2018 tarihinde mevcut sistem işletmesi devir alınmış, teknik altyapı modernizasyonu ile Yeni Bilgi Sistemi 01.05.2019 tarihinde kurulmuştur. Sözleşme kapsamına ilaveten bilet ve bilet ürünlerinin tasarımı ve geliştirilmesi ve satış kanalları yönetimi, Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlamak üzere bir sosyal sorumluluk anlayışı ile şirketimizce yürütülmektedir. . 

OSEM Parça Takip Sistemi

Türkiye’ de ilk defa gerçekleştirilecek Parça Takip Sistemi ile orjinal ve sertifikalı eşdeğer parçaların takibi ve kontrolü mümkün olacaktır. Kurulan bu sistemde parça üreticisinden onarım servisine kadar tüm süreçler izlenir ve kaydedilir, güvenlik uygulamaları ile taklit edilemez özellikte olan etiketler sayesinde sistem güvence altına alınır.

Sigortalılar etiket seri numarası veya karekod ile parçanın tüm hareketlerini web sitesi ve akıllı cihaz uygulamaları üzerinden sorgulayabillir.

OSEM Sertifikasyon A.Ş., T.C. Hazine Müsteşarlığının gözetim ve denetimine tabi olarak Türkiye Sigorta Şirketleri Birliği-TSB tarafından kurulmuş bir şirkettir. Ana faaliyet konularından birisi oto yedek parça takip sistemini oluşturmak, sigorta şirketlerinin kullanımına açmak ve sigorta şirketleri hasar birimi tedariğinde kullanılması planlanan sertifikalı eşdeğer parçaların takibini yapmaktır.


Güvenlik Mürekkebi Çözümleri

Güvenlik uzmanlığımızın merkezinde dünyadaki banknot, güvenlikli belge ve değerli evrakların çoğunu sahtecilik ve dolandırıcılık tehditlerine karşı koruyan yüksek performanslı güvenlik mürekkepleri vardır.

Güvenlik Mürekkebi Bazlı Çözümlerimizin Özellikleri;

Güvenlik mürekkepleri, farklı ihtiyaçları olan kullanıcılar için kişiselleştirilmiş güvenlik özelliklerine sahiptir. Bu mürekkepler çeşitli kimlik doğrulama yöntemlerinde görünebilir halde olabilir. Kullanım amaçlarına göre alternatifler,

 • Tüm kullanıcılar için göz ve dokunma ile kimlik doğrulama yapılabilen,
 • Gizli güvenlik özellikleri ile yetkili kişiler ve cihazlarca tespit edilebilen,
 • Makinalar tarafından okunabilen, sensörler tarafından tespit edilebilen mürekkeplerdir.

Devlet Kurumları için Güvenlik Çözümleri

Mürekkep tabanlı gizli özellikleri ve gelişmiş izlenebilirlik teknolojileri de içeren bütünleşik ürün kimlik doğrulama ve vergi mutabakat sistemlerinin uygulanmasında hükümetlerle çalışma tecrübesine sahibiz.

Sunduğumuz çözümler ürün veya hizmetlerin yasa dışı ticaretini engelleyerek;

 • Ekonomik kalkınmaya katkı sağlar,
 • Yolsuzluk amaçlı çalışmaları önler,
 • Organize suçların tespitini sağlar,
 • Gerçek hak sahiplerini korur.

Ürün ve Marka Koruma Çözümleri

Sanayiye, ürün ve tedarik zinciri bütünlüğünü sağlamak için entegre ve çok katmanlı kimlik doğrulama, tahrifat engelleme, tanımlama ve izlenilebilirlikten oluşan özel geliştirilmiş çözümler ve hizmetler sunarız.

Ürün ve marka koruma kapsamında geliştirdiğimiz çözümler;

 • Taklit ve tağşiş ürünlerin piyasada dolaşımını önler,
 • Halk sağlığı güvence altına alır,
 • Markaların itibarı korur,
 • Güvenilirlik sağlar.